Vi har ju ett finfint takfönster på fördäck som man kan spana upp genom från sängen. Men allt för ofta har utsikten skymts av all guano som besudlar det omsorgsfullt härdade glaset p.g.a. att det gärna sitter en inkontinent mås i masttoppen.

För att råda bot på detta köpte jag för 5+ år sen en trut i plast att montera i masten och denne trut fick av ett då litet blöjbarn namnet Skrämseltutan. Nu när hen, truten alltså och inte barnet, har samlat damm nere i arkivet i några år var det slutligen dags för hen att flaxa upp i masten.
För att stackarn inte ska behöva vara helt stelbent fick hen en roterande benprotes gjord av ett gammalt länkhjul. Och några lager SPF1000 i form av spraylack.

Klätterselen låg tydligen på segelbåten så jag tog och fällde masten så jag kom åt från taket istället för att klättra upp.

Sen fjättrades Skrämseltutan på sin plats med lim.

Förvillande likt den äkta varan!
Imponerande! Och genomtänkt att lämna gångbana på taket.